"W kwietniu 2023r. odbył się IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji i prozy więźniarek KL Ravesnbrück”, którego finalistką została Eryka Pająk uczennica klas 2a. Podczas gali finałowej w Rudzie Śląskiej Eryka zaprezentowała fragmenty książki dr Wandy Półtawskiej „I boję się snów”. Ideą konkursu jest oddanie hołdu i utrwalenia pamięci o ofiarach nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie więźniarkami były głównie kobiety i dziewczęta z różnych krajów Europy. Polki stanowiły najliczniejszą grupę ok. 40 tysięcy, z tego obóz przeżyło 8 tysięcy więźniarek.
Formą nagrody dla finalistów konkursu i ich opiekunów był wyjazd do Niemiec 19-22 maja 2023r. Nagrodzeni uczniowie odwiedzili Muzeum i Miejsce Pamięci KL Ravensbruck. Mieli możliwość spotkania z p. Marią Lorens i p. Michałem Neumannem - dziećmi nieżyjących już więźniarek. Dodatkowo ważnym punktem ścieżki edukacyjnej śladami Polaków w czasach II wojny światowej był wyjazd do Berlina.
Jednym z odwiedzonych miejsc było więzienie Plötzensee, gdzie hitlerowcy zamordowali polskich agentów przedwojennego wywiadu.
Ale wyjazd to nie tylko tematyka poświęcona tragicznej historii naszego narodu. Były także długie towarzyskie rozmowy, nawiązywanie nowych znajomości i wspólne spędzanie wolnego czasu.
Eryko – gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów." Opiekun p. Anna Wróbel.